שמים את הצעירים במרכז?

מאת: דודי אסולין

יום חמישי, ספטמבר 1st, 2016


כמעט כל יישוב, גדול או קטן, מתישהו פוצח בקמפיין בעל הכותרת הנ"ל כחלק מהבנה שהצעירים הם המנוע להמשכיות. אך בעוד הכוונה הרעיונית מבורכת, גאוגרפית, עתידם לא במרכז. יוקר שטחי הנדל"ן, הארנונה יחד עם צפיפות, פקקים, זיהום אוויר ומפלצות בטון לא משאירים ברירה לאותם צעירים והם מכתתים רגליהם לפריפריה הנבנית. מה שלא עשתה הממשלה עשה יוקר המחיה ומה שלא עשה יופיו של הצפון והדרום עשה כיעורו של המרכז. אנו, חלוצי הצפון המתחדש, בשיר הלל לפריפריה.

"מה אתה עובר לחריש?, מה תעשה שם?, איפה תעבוד?, כולם פה! מי יהיה לך שם?" – אוסף "דאגות כנות" אלו של המרכזניק המצוי ליוו אותנו בשנים האחרונות, ובמיוחד בחודשים האחרונים כשהחלטנו להגר, רחמנא ליצלן, מרחק 40 דקות נסיעה מאזור מודיעין לחריש. אז גם אני הייתי מרכזניק, אתוודה בפניכם כמכור השופך ליבו בפני קבוצת גמילה, וגם אני גרתי מרחק "על הנייר" 12 דקות מהעבודה שתורגמו ל – 50 דקות עם פקקים וקללות שעברו לא פעם בראש (בכל זאת יש כיפה, משתדלים). גם אני התגוררתי ביחידת דיור ארעית 45 מ"ר עם שלל בעיות בקומה שנייה בשכירות גבוהה בעודי נושא עיין לציון לפרויקט רנדומלי המבטיח דירת שלושה חדרים (יש! משתדרגים ל – 65 מ"ר) רק ב – 1.8M. גם אני חזרתי מהעבודה ואמרתי בפעם המיליון שחייבים לארגן שבת עם החברים התאורטיים שלנו. – מישהו העלה על בדל שפתו אמצ"ש?. וחברים, גם אני אמרתי – "בעתיד אני עובר לצפון, מה רע, שקט, פסטורלי" – על משקל "אני יכול להפסיק מתי שאני רוצה". אז זהו, שבאמת התכוונתי לזה, והעתיד תורגם לשנים בודדות.
טוב, פתחנו פה ג'ורא, קיטרנו מספיק עכשיו נפנה למהות. החיים שלנו תותים. כי יש לנו דירה מהניילונים בשכירות נמוכה מאוד ומחכים לביתנו הנבנה בסמוך. כי כל מרכזי הקניות והסופרים במרחק של עד רבע שעה. מרכזי העבודה אף הם במרחק זמן דומה. כי אנחנו על כביש שש ובמרחק סביר מהרכבת. כי במרחק עשרים דקות אנחנו מבלים בים, ביערות הכרמל או בשלל ערוצי נחלים. כי יש לנו ראש מועצה יחד עם עוזריו המגלים אכפתיות במעשים ולא רק במילים (חזרתי מקניות ומצאתי אותו מחכה בפתח הבניין ועוזר לי לסחוב קניות – אמתי לגמרי). והכי חשוב, אם תשאלו אותי, כי יש פה אוכלוסייה מגוונת וקהילה שנבנתה תוך שבועות ספורים בשכבת גיל ומצב משפחתי דומה לשלנו. כי כולם יושבים על אותה סירת חילוץ מבועת המרכז ולכולם רצונות דומים – לחיות בשפיות, בנחת ולגלות שיש כסף בחשבון בסוף החודש.

community_harish

אני לא מקושר לאף חברת נדל"ן או לאיזו תכנית מגירה של הממשלה או של איזו עיר בצפון. סה"כ אני כותב מתוך מה שאני חווה ומתוך אידאל שלא טוב לנו כחברה ששבעים אחוז מהאוכלוסייה תחומה בחצי גורן בין הרצליה לאשדוד. המדינה היא גם ככה קטנה וחבל להקטין אותה עוד. אם הטענות השפויות לא שכנעו עד כה אז דעו שאני פונה גם ללא שפויים ואף לאלו שנשבו בקסמיו של המזוכיזם. לאלו אשכיל לפנות במונחי השקעה וניצול הזדמנויות – חוץ מחריש ישנם יישובים לגיטימיים בהחלט עם בנייה של דיור בר השגה ונגישות גבוהה כמו עפולה ובית שאן לאחר השלמת בנייתה של רכבת העמק. תוואי רכבת נוסף בין עכו לכרמיאל צפוי להסתיים במהלך השנה הקרובה ומזמין מגורים בכרמיאל ובתוואי המסילה. אותה רכבת צפויה בהמשך להגיע עד קריית שמונה וכמו כן גם כביש שש העולה צפונה מיקנעם. המחפשים יותר שקט ומגורים זולים יותר ימצאו את מבוקשם ברמת הגולן ויקבלו קרקע חינם ביישובים שאף הם פונים לאוכלוסייה מגוונת – אם כי שם זמינות מקומות העבודה תהיה פחותה יותר. שם דרושים אנשים עם חשיבה 'יוצאת דופן' שאומרת שלא חייבים להרוויח 15k כדי לגמור את החודש.

סוגרים חודש ראשון בחריש

נוסעים על כביש שש בכיוון צפון בבוקר יום שני, הראשון באוגוסט. את ההובלה עשינו ברביעי שעבר. חולפים ע"פ יציאות לתל-אביב, פתח תקווה, הרצליה, נתניה וחדרה. גבעה מיוערת הנישאת מימיננו ומשקיפה אל הים, מבשרת שהגענו. מרגע היציאה במחלף עירון צריך לבצע עיקוף של כ – 8 דקות כדי להיכנס למתחם המיושב הראשון של קבלני דמרי ומגידו. הנסיעה בתוך רחובותיה הראשונים של שכונת אבני חן הצפונית מלווה בכיכרות ותמרורים רבים מכוסים באבק ולצידיהם מדרכות רחבות זמניות סלולות באספלט. למעט כמה רחובות מיושבים למחצה העיר החדשה היא בעצם אתר בנייה די גדול. עוד כשנה וחצי הצפי שהעיר תיכנס לאיזון ואתו ישקע האבק שמסרב לעזוב את מגורינו במנוחה.

hadera_beach

במהלך השבוע הראשון אנו מתעסקים בעיקר בקריאות לתיקוני תקלות בדירה החדשה הניתנות מהקבלן במסגרת שנת הבדק ובפריקת ארגזים. בין לבין אנו למדים להכיר את הסביבה, בין ייתר היישובים, החשובים שבהם הם כרכור ופרדס-חנה. והכי חשוב – איפה ממוקם רמי לוי. השבת הראשונה, שבת מנוחה, היא גם האינטראקציה הראשונה החברתית עם המתיישבים הראשונים של העיר החדשה ובעיקר עם אלו של הישנה. היישוב הישן מונה כ – 120 משפחות המרכיבות תמהיל יוצא דופן ליישוב כזה קטן. ניתן למצוא משפחות מחסידות ברסלב השוכנים לצד קבוצת משפחות המקיימות חיי רוח של דת הודית. וכן קיימת קהילה חרדית "לעבדך באמת" הגובלת עם קהילה של כ- 50 משפחות של גרעין תורני דתי לאומי. יש בנמצא משפחות חילוניות ואפילו חמולה של משפחה ערבית (קראג'ה) שהוגלתה מרמלה לפני כ – 20 שנה.

השבוע השני שלנו בחריש נופל על תשעת הימים לפני צום ט' באב ואנו דוחים תכנונים לטייל בסביבתה היפה של העיר. ביום רביעי בשבוע השלישי, במרחק של כ- 20 דקות נסיעה, יצאנו לטייל בנחל השופט ליד המושבה של יקנעם. הנחל מוזן מנביעות רבות ולרוב זורם אך בזמן הזה בשנה הוא כמעט יבש. לאחר קניות לשבת חזרנו אל משכננו ברחוב ספיר 31 ולהפתעתנו ראש המועצה, מר יצחק קשת, קיבל את פנינו בחיוך. הזמנו אותו לעלות לקפה והוא מצדו עזר לנו לסחוב שקיות (לאחר שהתעקש). שעה קלה של דיבורים על ההווה והעתיד הקרוב השאירו חיוך ותחושה טובה שיש מי שאכפת לו. יום שישי באותו שבוע יצאנו לפארק נחל חדרה ולחוף הים במשך זמן נסיעה דומה. למחרת, בשבת, קיימנו את המניין הראשון של קהילתנו המתהווה אחרי שגירדנו את העשירי במאמצים. בשבוע הרביעי אני מגלה שאני כבר רשום בכשבע קבוצות ווטסאפ שונות הקשורות לעיר(חרישניקים, חרישניקים חדשים, ספיר 31, קהילת אבני חן, ביה"כ אהבת חיים וכו..) לאחר שבמקום מגורי הקודם במשך שלוש שנים הייתי באחת. בשבוע החמישי קהילתנו, הקורמת עור וגידים, עושה צעדים חשובים בגיבושה ע"י ערב על האש יחד עם יצחק קשת וליאור רחמים, הכשרת ביה"כ בגן ילדים וגיוס חברים נוספים ע"י ידידנו שלמה אפרתי ואפילו ערב ספורט לבנים ותכשיטים לבנות.

יחד עם כניסת הילדים למעונות ולגנים החדשים אנחנו מסכמים חודש נפלא, עמוס בחוויות ותקוות טובות לשנה הממשמשת ובאה.

2,599 total views, 1 views todayהגב

2 Comments on "שמים את הצעירים במרכז?"

Notify of
avatar

Sort by:   newest | oldest | most voted
נתנאל
Guest
נתנאל
4 years 2 months ago

מצויין. רק תיקון אחד: "קורמת" לא "רוקמת"

wpDiscuz


Register

אהבת את התוכן?