חוויות מארץ המגרב

מאת: דודי אסולין

יום חמישי, יוני 16th, 2016


כמו נחש פיתון שבולע חייה הגדולה פי כמה ממידותיו אנחנו עוזבים את פאס בתחושה שנטענו דיי חוויות למשך חודש. אך מה שמרתק כאן זה שכל פעם שפקפקת ביכולתו של המחר להתעלות על ההווה מגיע יום חדש ועמו מנעד תחושות שלא יכולת לצפות. כל אימת שנקטת בגישה שמרנית בציפיות מטיול במדינה אחת מגיעה הנון-קונפורמיסטיות של מרוקו וסוחפת אותך למקום תודעתי אחר.

טיסת קונקשיין לא מתישה מאוד אך גם לא חלקה במיוחד יחד עם עיכוב באישור הוויזה, מעלים כמה משאלות לב לכינון יחסים דיפלומטיים סדירים עם הממלכה המערבית. מתחת לפני השטח היחסים היו והנם חמים ומכבדים אך הפוליטיקה הערבית לא פוסחת גם פה. שער היציאה מנמל התעופה סותם את הגולל על תהיות אלה שהיוו את החלק ה- "קשה" של הטיול. מרגע זה נכנסים למערבולת של חוויות, ריגושים, נופים, אזורי אקלים, תרבויות ופיסות היסטוריה אישית יהודית וכללית.

אזהרת מסע: לפעמים סתם בא לי לשמוע שיר פופ קליל, או לחטוף איזה ממתק. כשאין לי פריבילגיה לישון כמה שעות טובות אני דופק שוט של קפה חזק וכשארצה חופשת בטן גב אסע לאילת או לרודוס. מרוקו היא לא כזאת וגם יומן מסע עליה לא יסתכם בעמוד אחד.

לשים לב שבכל עמוד נטענות גלריות-תמונות לאחר מספר שניות. ניתן לדפדף בהם ע"י הקלקה מימין ומשמאל.

היום הראשון (כו' אדר א) – השער המרוקאי

מגיעים לקזבלנקה, עיר הבירה המסחרית של מרוקו והגדולה ביותר. העיר מאוכלסת בכ – ארבעה מיליון תושבים כשמתוכם הקהילה היהודית הגדולה ביותר במרוקו שמונה כ – 1500 יהודים. עיר בשילוב ישן וחדש. בתים ובנינים מוזנחים השאולים מעולם שלישי שוכנים לצד מבנים מודרניים. על המנעד בין הישן והחדש ניצבים בניינים בארכיטקטורה מרוקאית עם עיצוב ה – "שער המרוקאי" המסורתי בעל צורת חור מנעול רחב. ישנם רחובות עם בנינים מעוטרים במוטיבים אירופאים ובמיוחד בעיצובים אנדלוסים. צבע המוניות אדום (צבע המוניות משתנה מעיר לעיר ומשקף את מחול הגוונים של הארץ הצבעונית הזו). צבע בנייה דומיננטי הוא הצבע הלבן מטבע שמה של העיר "בית לבן" (בספרדית- קזה בלנקה. במרוקאית – דר אל ביידא). בין עוטי המדים המשטרתיים ניתן להבחין גם במין הנשי, חלק מרפורמות מהפכניות היזומות מצידה של סלמה בנאני, רעיית המלך. בנוסף, תמונת הנוף העירונית מכילה מנופים, פיגומים, כבישים בבנייה ושלבי שיפוץ שונים. מרוקו נמצאת תחת פיתוח מואץ מאז שמוחמד השישי הומלך תחת אביו ב – 1999. חלק מהמניעים לפיתוח הוא המטרה להעלות את מספר התיירים בשנה מ – 10 מיליון ל – 20. לטובת זה המלך סידר מערכת רכבות עיליות לכל הערים הגדולות ורכבות בין-עירוניות מהירות, מערכות כבישים מתקדמות, תשתיות חשמל וסלולר איכותיות ועוד. הוא שם למטרה שבכל כפר, נידח ככל שיהיה, יזרמו מים ויגיע חשמל. השפה הרשמית היא אמנם מרוקאית אבל עובדה זו כנראה לא ריגשה במיוחד את ייצרני השלטים והמודעות כיוון שכולם בצרפתית. ב – 1912 פרסה צרפת את חסותה על מרוקו ויצאה פיזית ב – 1956, לא לפני שהטמיעה את שפתה ותרבותה.

20160306 163525    20160306 163014    20160306 163951

פתחנו בביקור בבית הכנסת המקומי והמפואר - "בית אל" והתפללנו שם מנחה. לאחר כמה צילומים יצאנו לחצר המתחם והבחנו בחפלה משפחתית של כמה חבר'ה מהקהילה היהודית באולם השמחות הצמוד לבית הכנסת. עושרם היה ניכר בשל רכבי היוקרה שגדשו את רחוב בית הכנסת. לאחר טעימה של כמה עוגות מרוקאיות ממאפייה סמוכה המשכנו לעבר חוף הים של קזבלנקה, שם ניצב לו בגאון מסגד חסן השני המפואר. מסגד זה הוא השני בגודלו בעולם אחרי המסגד במכה. אותו עמוד גלילי המוכר לנו בתור מסגד מקבל צורה מלבנית במרוקו וקרוי – "מינרת", בשל ההשפעה של אל-אנדלוס, הכינוי של ספרד המוסלמית. בכלל הארכיטקטורה המרוקאית מושפעת מזו הספרדית של ימות הביניים. לפני ההגעה למלון עשינו גיחה קצרה לעיר לקנות כרטיס 'סים' לפלאפון. בדרך חזור אני ועוד חבר מהקבוצה השתרכנו מאחור ולהפתעתי הופיעה דמות שהאיצה בנו לדבוק בקבוצה. אחרי זה התברר כי לפחות שני בלשים מלווים את הקבוצה בהוראת המלך. כמו עמוד ענן ואש הם גם רוכבים על אופנועים לפני ואחרי האוטובוס. בכניסתנו למרוקו המשטרה קיבלה דיווח מפורט על המסלול שלנו ולפי זה שלחה לכל מקום ליווי של כבוד. היחס המיוחד ליהודים יעבור כחוט שזור על פני היומן ויעיד על הקשר החם שלא נותק (לפחות עדיין) בין המרוקאים ליהודים.

20160306 174720 Pano  20160306 174002  20160306 174016  20160306 173946  20160306 171504  20160306 171354  20160306 220608

לאחר מנוחה קלה במלון התפנינו לארוחת ערב עשירה וטעימה. נהנינו משפע סלטים, פלפלים חריפים, מרק טעים ומקוסקוס בשרי עם ירקות מגוונים. במסעדה אבא שוחח עם אחד המלצרים והראה לו את תעודת התלמיד שלו, מתקופת לימודיו ב – "נווה שלום" בקזבלנקה לפני כ – 55 שנה. כיף היה לראות את השמחה, החיבוק והיחס של המלצר המקומי כשגילה שאבא הוא יליד המקום!.

4,758 total views, 2 views todayהגב

3 Comments on "חוויות מארץ המגרב"

Notify of
avatar

Sort by:   newest | oldest | most voted
רפאל אטיאס
Guest
רפאל אטיאס
4 years 3 months ago

דודו היקר

אתה ממש גאון. בטוב טעם וברמה מקצועית שובה כל לב. ( ואת שלי במיוחד).
אשריך ואשרי הולדתך…..\
אוהב מאוד.

תורה רבה

Shalom Assouline
Guest
Shalom Assouline
3 years 11 months ago

דודי היקר. כל הכבוד על הכתבה המרתקת והתמונות המדהימות. בחודש 10/2011 ערכנו טיול באותו מסלול פחות או יותר וכשקראתי את הכתבה פשוט התרגשתי. יישר כח.
שלום אסולין (בן שמעון אח של דוד הסבא שלך)

wpDiscuz


Register

אהבת את התוכן?